Výslovnosť desiatich problematických slov

Myslíte si, že vaša výslovnosť v angličtine je bezproblémová? Alebo možno ani neviete, že niektoré slová vo vašom podaní znejú inak, než by v skutočnosti mali. Ak má anglická výslovnosť nejaké pravidlo, tak je to toto: skontroluj si výslovnosť každého nového slovíčka, ktoré sa učíš 🙂

Tu je desať slov, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou vyslovujete nesprávne.

PENGUIN

Videli ste, ako sa herec Benedict Cumberbatch trápil so slovom tučniak v dokumente BBC a v animovanom filme Tučniaky z Madagaskaru? Relatívne jednoduché slovo sa preňho stalo problematickým, keď sa zamotal do konštrukcie znejúcej ako pengwing alebo dokonca pengling. Ruku na srdce, koľkí z vás doteraz hovorili pingwin?

Správna výslovnosť: pɛŋɡwɪn (v slovenčine to znie ako penguin alebo phenguin, pričom u sa číta veľmi krátko)

WORCESTERSHIRE

Anglickú príponu -shire, ktorú poznáme z názvov anglických regiónov, vyslovuje každý jeden Slovák nesprávne, až kým poprvýkrát nenavštívi Anglicko. Nie je to šájr, ale šər so skrytým r, prípadne šiər. Podobne je to s prvou časťou slova: však dávate do marinády vorčesterskú omáčku? Nuž, v skutočnosti pridávate wustrskú.

Správna výslovnosť: wʊstərʃɪər, -ʃər (čítaj wustəšər)

CHOIR

Spoluhláska ch nás môže prekvapiť už len preto, že väčšinou sa číta ako č, ale niekde je jej výslovnosť k a v zopár slovách aj š. Spevácky zbor možno nevyzerá na prvý pohľad zložito, ale podstatné je predsa to, ako znie!

Správna výslovnosť: kwaɪə

COMFORTABLE

99% študentov sa nenaučí správne vysloviť slovo pohodlný, pretože si myslia, že učiteľ sa len vyťahuje a že im určite bude každý rozumieť, keď povedia komfortejbl. V rôznych oblastiach sa samozrejme stretnete s rôznou výslovnosťou tohto slova, ale stôl tam určite nebudete počuť.

Správna výslovnosť: kʌmftəbəl; ˈkʌmfətəbəl (čítaj kamfətəbəl)

R-R, R-L

Toto nie je slovo, ale skupina slov. Akékoľvek cudzie slovo, ktoré obsahuje spoluhlásku r v dvoch po sebe idúcich slabikách, je komplikované vysloviť, pokiaľ r nie je znelé a otvorené ako v slovenčine. V angličtine je smrtiaca aj kombinácia spoluhlások r a l.

V niektorých slovách r nepočuť, v iných znie ako keď si dáte do úst niečo horúce a snažíte sa pritom rozprávať. Tak schválne, skúste si povedať v rýchlom tempe za sebou viackrát tieto slová: girlfriend, surer, juror, brewer, rural, particularly.

Ide vám to? Potom si viete aj nepolámať jazyk na tejto vete: “I want to be a juror on a rural brewery robbery case.”

Skontrolovať výslovnosť si môžete napríklad na http://www.tfd.com/

Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů