Vianoce v Spojených štátoch amerických (+slovník)

Vianoce v Spojených štátoch amerických

Cítite to? Vôňa sviečok, ihličia a medovníkov je opäť tu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako prežívajú vianočné sviatky obyvatelia Spojených štátov amerických, a teda, čo je typické pre Vianoce Američanov a Američaniek. Na konci tohto článku nájdete aj vianočný slovník, ktorý Vám pomôže si rozšíriť Vašu (vianočnú) slovnú zásobu.

Najdôležitejší sviatok

Pre ľudí v Spojených štátoch sú Vianoce jedným z najdôležitejších období roka, pretože je to čas, kedy sa stretnú s rodinou a priateľmi. A hoci ste pravdepodobne videli desiatky amerických vianočných filmov, a niekedy si hovoríte, že tak to je ale moc, je to naozaj tak, americké Vianoce sú veľkolepé. Vianočné obdobie sa v Spojených štátoch začína štvrtý novembrový štvrtok oslavou Dňa vďakyvzdania, ktorý je jedným z najpopulárnejších a najdôležitejších sviatkov v krajine. Avšak v skutočnosti sa vianočná výzdoba a hudba začínajú ukazovať v domovoch Američanov až po oslavách Halloweenu a končia sa s prvými dňami roka. Ak je teda Vaším snom vycestovať do Spojených štátov na Vianoce, môžete si vianočnú atmosféru vychutnávať počas celého decembra!

Vianočné sviatky

Najdôležitejším vianočným dňom v Spojených štátoch je 25. december, teda Štedrý deň. Zvyčajne sa oslavuje veľkou rodinnou večerou v štýle Dňa vďakyvzdania a teda obsahuje pečeného moriaka, zemiakovú kašu a slané mäsové koláče. Navyše je to deň, keď prichádza Santa Claus! Preto rodiny zvyčajne spoločne raňajkujú, zatiaľ čo si rozbaľujú všetky darčeky, ktoré im Santa zanechal predchádzajúcu noc.

Tradície

Vďaka multikultúrnosti Spojených štátov existuje mnoho typických vianočných tradícií. Mnohé z nich Vám budú znieť povedome, pretože sú podobné tým v iných častiach sveta, tu sú niektoré z nich!

Vianočná pančucha (Christmas stocking)

Pančucha je jedným z charakteristických symbolov Vianoc. Každý člen rodiny zavesí svoju pančuchu na krb a Santa v nej nechá sladkosti a malé darčeky, ktoré sa do nej zmestia.

Vianočný stromček (Christmas tree)

Vianočný stromček je jednou z veľkých amerických vianočných tradícií. A keďže je to zvyčajne prírodný stromček, jeho zdobenie je každoročným rituálom, pri ktorom sa stretáva celá rodina, aby ho ozdobila. Pod ním musí Santa Claus nechať všetky darčeky pre deti.

Vianočné svetlá (Christmas lights)

V Spojených štátoch je veľmi typické zdobiť na Vianoce exteriér domov farebnými svetlami. Ako ste mohli vidieť v mnohých filmoch, jednou z vianočných rodinných tradícií je vyjsť von, prejsť sa po uliciach a pozrieť si svetelné ozdoby susedov.

Imelo (Mistletoe)

Všetci sme už počuli o slávnom imele. Zvyčajne sa vešia na vchodové dvere domov alebo do obývačiek. A hovorí sa, že keď sa pod ním stretnú dvaja ľudia, musia sa pobozkať… Takže pozor na to!

Darujte pod stromček English Coaching

Neviete, čo darovať pod stromček? Darujte Vašim blízkym vzdelanie, darujte im English Coaching. V Language Bistro sme si pre Vás pripravili darčekové poukážky v hodnote 50€ až 500€. Taktiež je možné darovať aj English Coaching na 4 či 12 týždňov. V prípade, že máte záujem darovať vianočnú poukážku na English Coaching, neváhajte nás kontaktovať.

Darčeková poukážka

Vianočný slovník

present/gift – darček
turkey- moriak
sleigh – sane
snowman – snehuliak
fireplace – krb
candle – sviečka
wreath – veniec
gingerbread – medovník
gloves – rukavice
Christmas carol – koleda
mistletoe – imelo
to bake – piecť
to decorate – ozdobovať
cinnamon – škorica
Christmas tree – vianočný stromček
pine branch – borovicová vetvička
cloves – klinčeky
reindeer – sob
jingle bell – roľnička
Boxing day – druhý sviatok vianočný
Christmas stocking – vianočná ponožka

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů