Novoročné jedlo vo svete

Aké novoročné jedlo podľa vás najlepšie symbolizuje oslavu nového začiatku? Dodržiavate doma tradície a veríte napríklad tomu, že ak si na novoročnom stole naservírujete hydinu, uletí vám šťastie?

Tu je niekoľko špecialít z celého sveta – novoročné jedlo, ktoré má nielen výživnú, ale aj symbolickú hodnotu. Možno sa necháte inšpirovať, alebo naopak zostanete radšej pri svojich zvykoch, aby ste si ten sladký úspech “nezariekli”.

Je jedinou spoločnou celosvetovou tradíciou, že mnohí sa po koncoročných oslavách ledva doplazia k sviatočnému obedu?

Novoročné jedlo od šalátu po klobásku

V južnej časti Spojených štátov sa pripravuje jedlo zvané Hoppin‘ John. V podstate je to ryža s fazuľou (podobne ako u nás značí hojnosť) a podáva sa so šalátovou zeleninou (lebo má farbu dolárov) a kukuričným chlebom (lebo ten má farbu zlata).

V Španielsku sa pri odbíjaní polnoci je hrozno – za každý úder hodín jedna bobuľka.

V Mexiku si zajete aj tamales – jednohubky z kukuričného cesta plnené mäsom a syrom, ktoré sa tradične podávajú na banánovom alebo kukuričnom liste. Okrem toho na stole nesmie chýbať tamojšia obdoba držkovej polievky, ktorá je vraj dobrá na bolehlav po polnočných oslavách.

V Holandsku sa jedia oliebollen, čo sú v podstate šišky, poriadne sladké a poriadne mastné!

V Japonsku sa o polnoci jedia pohánkové rezance – toshikoshi soba. Hoci táto tradícia nie je veľmi prekvapivá, držia ju vraj už od 17. storočia a to je celkom slušná vytrvalosť.

V Taliansku oslavujú Silvestra s cotechino con lenticchie, t.j. s klobáskou a šošovicovým prívarkom.

Kým Talianom evokuje bohatstvo šošovica a Američanom kukurica so šalátom, v Poľsku a Škandinávii si dávajú zavináče – majú predsa striebornú farbu!

Novoročné zvyky sa samozrejme líšia od regiónu k regiónu, ale zaujímavé je, ako sa ľudia na celom svete zhodnú na tom, že hojnosť a peniaze sú pre nový začiatok najdôležitejšie.

Súhlasíte?

Prajeme Vám všetko len to najlepšie do nového roku! Okrem peňazí nech sa na vás usmieva aj šťastie, nech máte okolo seba okruh skvelých ľudí, na ktorých sa môžete kedykoľvek obrátiť, a nech sa nikdy necítite sami.

A nezabúdajte, že ľudskej komunikácii prospieva aj znalosť cudzích jazykov 🙂

Zdroj: https://edition.cnn.com/travel/article/new-years-food-traditions/index.html

Obrázok: erik-witsoe-618924-unsplash

Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů