Ktorý jazyk sa začať učiť?

Uvažujete nad tým, ktorý jazyk sa máte začať učiť? V tom prípade blahoželáme! Uvedomili ste si, že so slovenčinou sa nedohovoríte všade, a že by bolo dobré rozšíriť si obzory a vrátiť sa – tentokrát dobrovoľne – do školských lavíc.

Učenie nemá byť stres, ale vedomé zdokonaľovanie samého seba, a pokiaľ si vyberiete cieľový jazyk podľa toho, aké výhody Vám jeho znalosť prinesie, budete mať z učenia oveľa príjemnejší pocit. Zároveň budete k štúdiu jazyka pristupovať aktívnejšie, čo Vám v konečnom dôsledku prinesie výsledky rýchlejšie.

Ktorý jazyk sa teda začať učiť?

  1. Jazyk, ktorý je Vám spomedzi cudzích jazykov najmilší – Nie je lepší dôvod než začať sa učiť jazyk, ku ktorému máte kladný vzťah. Možno sa Vám páči krajina, kde ho používajú, páči sa Vám, ako znie, alebo máte radi niekoho, kto ho používa, a chceli by ste sa s ním porozprávať.
  2. Jazyk, ktorý je pre Vašu profesiu najužitočnejší – Vaša práca Vás baví a neplánujete meniť profesiu, ale zároveň chcete mať viac možností na rozvoj a viete, že bez znalosti tohto jazyka to nepôjde. Napríklad musíte čítať veľa článkov, ktoré sú často v tomto jazyku. Alebo musíte pracovne cestovať a viete, že ľudia, hovoriaci týmto jazykom, majú vo Vašom odbore dôležité slovo.
  3. Jazyk, s ktorým sa najlepšie dohovoríte – Zvažujte krajiny, do ktorých cestujete alebo v budúcnosti možno budete, a nehľaďte na to, akými jazykmi sa v daných krajinách hovorí, ale či ľudia tých krajín bežne ovládajú jeden spoločný cudzí jazyk.
  4. Jazyk, ktorý Vám pôjde najľahšie – Jazyk, ktorý je podobný Vášmu jazyku, alebo máte pocit, že už z neho poznáte celkom dosť slov, ale chceli by ste sa v ňom zdokonaliť a zároveň si zvýšiť sebavedomie tým, že ovládate cudzí jazyk.

Nech už je Váš dôvod na naučenie nového jazyka akýkoľvek, uvidíte, že nie je nad ten pocit hrdosti, keď zistíte, že sa s niekým viete porozprávať (hoci aj len o základných veciach) v inom ako Vašom materinskom jazyku.

Prajeme Vám šťastný vstup do nového školského roka! 🙂

Nové kurzy otvárame už od 1. októbra.

Photo by Raj Eiamworakul on Unsplash

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů