Halloweensky špeciál II.

Tento týždeň si v našom blogu dopovieme októbrový príbeh Halloweenu a bližšie sa pozrieme na to, čo sa vlastne v tento deň deje, čo sa je, čo sa robí, a ako to ľudia celé vlastne prežívajú. 🙂

Spojenie medzi sviatkami a jedlom bolo odjakživa silné. Preto asi nikoho neprekvapí, že i Halloween sa vyznačuje mnohými špeciálnymi pokrmami, ktoré sa samozrejme líšia podľa konkrétnej anglicky hovoriacej kultúry. Nie je náhodou, že sa Halloween oslavuje na jeseň, keď sa zima blíži a príroda sa ukladá na spánok. Variť teda treba z dostupných jesenných surovín. Navyše, sviatky v minulosti boli nezriedka spojené, na rozdiel od dneška, so striedmosťou, ak sa jednalo o nábožensky motivované oslavy. V Írsku sa napríklad varí colcannon – popučené zemiaky zmiešané s nasekaným kelom a cibuľou opečené na panvici. Každé sústo na lyžici sa namočilo do roztopeného masla.

V Spojených štátoch sú zasa populárne tekvicové jedlá. Tekvica sa tam často využíva práve na sladké recepty, či už sa jedná o tekvicový koláč, kompót či iné dezerty. Na rozdiel od Vďakyvzdania sa v USA však Halloween ani tak nespája s konkrétnym jedlom, ale skôr s určitými tradíciami. Jednou z nich je napríklad hra, kde sa do misy s vodou nahádžu jablká, a súťažiaci ich odtiaľ musia vyloviť ústami bez pomoci rúk. Populárne sú halloweenske párty, kde nesmie chýbať dramatická strašidelná výzdoba, a domy sa pretekajú, komu sa podarí vyvolať príhodnejšiu atmosféru.

Deti sa objedia sladkostí, keď si v kostýmoch od domu k domu po celom susedstve chodia pýtať ´úplatok´.  Keď im domáci otvoria, dostanú od detí ultimátum: „Trick, or treat!“ Treat znamená dobrota alebo pamlsok, a tak sa vlastne títo malí teroristi vyhrážajú, že ak niečo dobré nedostanú, tak lakomcom vyvedú nejakú nezbedu.

A na záver vám odhalím veľké tajomstvo – prečo bosorky lietajú na metle, a nie na stoličke či v hrnci. Staršie ženy obviňované v minulosti z bosoráctva boli často veľmi chudobné a nemohli si dovoliť kone. Preto sa po lesoch motali pešo a v ťažkom teréne si pomáhali palicami – a aká je bežnejšia palica, než práve metla, ktorá týmto dámam slúžila ako opora. Tie z nich, ktoré sa o čary naozaj pokúšali, sa natierali ´elixírom lietania´, čo v skutočnosti bola halucinogénna masť, po ktorej mali pocit, že sa preháňajú po nebi.

A preto, ak sa učíte po anglicky, nezabudnite tento rok oceniť anglosaskú kultúru a vyrežte si doma tekvicu, chopte sa metly a upečte si tekvicový koláč! 🙂

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů