Dá sa za pol roka naučiť po anglicky?

Workshop 3 kroky k plynulej angličtine

Študenti a študentky do našej jazykovej školy často prichádzajú s jednou konkrétnou otázkou, a to “Za koľko sa naučím po anglicky?”. Odpoveď na túto otázku však nie je taká jednoduchá a už roky sa ňou zapodievajú lingvisti, výskumníci, či učitelia. Za aký čas sa teda dá naučiť sa plynule rozprávať po anglicky? Dá sa za pol roka naučiť po anglicky? Je čas dobrým meradlom toho, či som vo svojom štúdiu dosiahol to, čo som chcel? Na tieto, a iné otázky sa pozrieme v dnešnom článku.

Koľko máte času?

Dôležitejšou otázkou, ako to, za aký čas je človek schopný naučiť sa plynule rozprávať po anglicky, je otázka, koľko máte naozaj času vy? Svojim študentom a študentkám vždy hovorím aby si zoradili svoje povinnosti a hobby na škálu dôležitosti a niekam zaradili štúdium angličtiny. Je úplne prirodzené, že pred angličtinu sa dostane čas strávení s rodinou, práca, či iné povinnosti, ktoré jednoducho nechceme, či nemôžeme zanedbávať. Avšak ak sa už bavíme o voľnom čase, určite by ste si angličtinu už niekam dokázali zasadiť. Po takomto identifikovaní vašej angličtiny na škále už stačí len vypočítať, koľko sa angličtine dokážete venovať. Tri, dve, či jednu hodinu denne? Možno 20 minút? Verte či nie, aj kvalitných 20 minút denne s angličtinou vám môže zmeniť vaše jazykové schopnosti.

720 hodín

Vedci vypočítali, že priemerný študent by mal stráviť s anglickým jazykom cca 720 hodín, aby sa z úplného začiatočníka dostal na úroveň B2. Majme na pamäti, že, ako aj v každom inom jazyku, od B2 existujú ešte dva vyššie levely, a to C1 a C2. Level B2 vám však určite postačí na prácu v zahraničí (kde nepotrebujete odbornú angličtinu), bežnú komunikáciu, či jednoduché zadania. Jednoduchou odpoveďou na otázku, koľko trvá naučiť sa po anglicky, je teda 720 hodín. Učenie je však proces, a dennú prácu s jazykom netreba preháňať. Mozog totiž netreba nadmieru namáhať a skutočnosťou je, že najmä v spánku sa nám všetky vedomosti ukladajú a náš mozog tak má čas spracovávať všetky novonadobudnuté informácie. 

Anglický jazyk = jednoduchý jazyk

Možno si poviete, že 720 hodín je veľmi veľa. Vôbec však tomu nie je tak. Anglický jazyk je aj vďaka globalizácií jedným z najjednoduchších jazykov na štúdium. Napríklad na slovenčinu študent musí obetovať až 1 100 hodín. Na čínštinu, či japončinu až cca 2 200 hodín. Vďaka faktu, že v angličtine neskloňujeme slovesá, alebo nemáme rody, sa nám angličtina učí naozaj jednoducho. Samozrejme, medzi tie ťažšie veci patria napríklad nepravidelné slovesá, s tým vám však hravo pomôže naša tabuľka najpoužívanejších nepravidelných slovies, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť TU.

Nedajte sa oklamať

Najmä za posledné mesiace sa vynorilo kopec jazykových škôl, ktoré sľubujú, že vás naučia plynule po anglicky za 3 mesiace. V jazykovke máte tráviť 5 hodín denne, a to je vraj cesta k úspechu. Toto tvrdenie ma natoľko zaujalo, že som po poslednej hodine lingvistiky zašiel za mojou profesorkou doktorkou sociálnej lingvistky a multilingvistiky Janet Fuller. Nakoľko sa pani doktorka Fuller venuje skúmaniu procesov v mozgu, ktoré sa dejú počas štúdia nového jazyka, zaujímalo ma teda najmä to, ako na takýto štýl štúdia reaguje mozog. Pani doktorke som nemusel dlho vysvetľovať o čo sa jedná, sama mi povedala, že s takýmito reklamami sa už niekoľkokrát stretla a vždy vraj len pokrúti hlavou. Ďalej mi však vysvetľovala, že za takýto čas by sa dalo naučiť sa po anglicky v prípade, že by sme boli roboty. Keď však vypočítala intenzitu takého kurzu a čas potrebný na ukladanie vedomostí, bol by potrebný 3x dlhší čas. Následne však podotkla, že z psychologického pohľadu je takéto štúdium prakticky nemožné. Každý máme svoje rodiny, alebo chceme čas tráviť aj oddychovaním, nehovoriac o práci. 

A čo potom?

Pripusťme však, že by ste sa na to dali, a naozaj chodievali 5x do týždňa na 5 hodín po dobu troch mesiacov študovať angličtinu. Čo však potom? Tou najdôležitejšou vecou je pri cudzích jazykoch, udržať si ho. Tak, ako vaše telo zase ochabne, keď prestanete cvičiť, alebo sa hýbať, tak sa aj vaša angličtina zhorší, keď s ňou prestanete pracovať. Nie nadarmo tak má väčšina jazykových certifikátov väčšinou platnosť maximálne dva roky. Nehovoriac o fakte, že gramatiku aj slovnú zásobu začnete strácať od troch mesiacov nepracovania s jazykom. Kľúčovým faktorom preto je to, čo budete s angličtinou robiť, až sa v nej stante plynulými. 

A ako je to u nás?

V jazykovej škole Language Bistro máme každý level rozdelený do troch stage-ov po 10 týždňov. Naši študenti a študentky tak majú dostatok času na to, aby si učivo zapamätali a v hovorení nacvičili. Takéto časové rozmedzie a plán štúdia bol v našej jazykovej škole Language Bistro navrhnutý skupinou odborníkov a odborníčok, ktorí majú s učením angličtiny niekoľkoročné skúsenosti. Navyše naše kurzy prispôsobujeme podľa potrieb našich študentov a ich časovému vyťaženiu, či danej situácii. Okrem toho máme pre každého študenta a študentku pripravené ďalšie materiály na prácu doma, či po skončení štúdia. Avšak o tom, ako by ste sa angličtinu naozaj mali učiť a, ako to konečne zvládnuť, budem už 8. septembra rozprávať na našom free online workshope 3 kroky k plynulej angličtine. Príďte si ma vypočuť úplne zadarmo z pohodlia vášho domova a zistite, ako nakopnúť vašu angličtinu a učenie! Na workshope sa môžete bezplatne prihlásiť TU! Navyše na vás čaká niekoľko darčekov! Teším sa na vás!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů