Čo pozerať, aby ste si zlepšili angličtinu?

pozeranie po anglicky, angličtina, seriály, videá

Pozeranie anglických videí, seriálov a filmov je jedna z najlepších foriem, ako si zlepšiť svoju angličtinu. Okrem toho, že si zvyknete na anglické konštrukcie viet a na rôzne prízvuky, naučíte sa zároveň správnu výslovnosť slov a taktiež si obohatíte svoju slovnú zásobu. Pozeranie po anglicky je tak jednou z najlepších foriem, ako si zlepšiť Vašu angličtinu.

Ako správne pozerať po anglicky?

Predtým, ako sa na pozeranie rovno vrhnete, premyslite si, čo by ste si chceli pozrieť. Možno máte chuť sa niečo nové naučiť, a tak budú pre Vás vhodné krátke dokumenty, možno si však chcete po celom dni oddýchnuť, a tak Vám vhod padne možno skôr nejaký oddychový seriál. Koniec koncov je jedno čo pozeráte, pokiaľ Vás to bude zaujímať. Vyberte si preto niečo, pri čom si dobre oddýchnete a nebudete odpočítavať, kedy bude konečne koniec. 

Ďalším dôležitým aspektom je dĺžka videa resp. seriálu. Na začiatok si nevyberajte príliš dlhé videá, ideálne tak do 15-20 minút. To je práve čas, počas ktorého sa budete vedieť na video plne koncentrovať. Avšak ak máte chuť, a ste v angličtine už pomaly ako doma, neváhajte siahnuť po filme.

Najmä pre začiatočníkov odporúčame si vybrať videá, ktoré NIE sú v britskej angličtine. Aj keď sa môže zdať, že britská angličtina je tá ‘najčistejšia’, je to zároveň aj tá, ktorá má najťažší prízvuk na porozumenie. Práve takzvanej ‘international English’ sa najviac podobá tá americká. Odporúčame preto práve americké či kanadské seriály a videá. 

Veľa ľudí pozerá videá po anglicky avšak so slovenskými, či českými titulkami. A to je nesprávne. Pri pozeraní videa sa tak nekoncentrujú na angličtinu ale na titulky, ktoré sú v ich rodnej reči. Angličtina vo videu je tak potom iba ako hudba v pozadí. Správne by ste teda mali pozerať video v anglickom znení s anglickými titulkami. Po čase si to môžete spraviť ťažším a titulky úplne vypnúť, tak si taktiež otestujete, ako sa Vaša angličtina zlepšila.

Čo pozerať po anglicky?

Teraz, keď už viete, ako správne videá a seriály pozerať, dovolíme si Vám dať zopár tipov. Ponúkame Vám 5 konkrétnych tipov na to, čo pozerať. Naše odporúčania nájdete prehľade rozdelené podľa jazykových levelov od A1 až B2, tie určujú od ktoréj úrovne je daný titul pre študenta vhodný.

A1 Mind Your Language (Youtube link)

Mind Your Language je britský seriál z roku 1977. Seriál je o dvanástich študentoch z rôznych krajín od Maďarska až po Indiu, ktorí sa učia angličtinu. Kurzom ich vedie mladý lektor angličtiny Jeremy Brown. Študenti sa dostávajú do vtipných situácií a spoločne napredujú v učení s Jeremym. Veríme, že v niektorých situáciách sa budete vedieť nájsť. Seriál ma dokopy 42 epizód, každá má okolo 25 minút.

A2 Friends

Od roku 1994 sa na obrazovkách začal objavovať obľúbený americký seriál Friends. 6 kamarátov spolu zdieľa všetky radosti a strasti života v srdci New York City. Seriál je vhodný práve pre svoju ležérnosť a jednoduché konverzácie. Môžete sa tešiť na 236 dielov, ktoré majú po 20 minút.

B1 Explained

Explained je americká dokumentárna séria, ktorá sa venuje naozaj rôznym témam. V krátkych epizódach, ktoré majú zväčša okolo 20 minút, sa autori venujú témam, ako kriket, tetovania či piráti. Diely na seba nenadväzujú, a tak si môžete pozrieť aj len tie témy, ktoré Vás zaujímajú. Témy sú však komentované už trošku zložitejšou angličtinou, a preto tento dokumentárny seriál radíme na úroveň B1.

B2 Vox (YouTube Channel)

Naším posledným odporúčaním je YouTube kanál spravodajstva Vox. Vox je mladé americké spravodajstvo založené v roku 2014. Na ich YouTube kanáli nájdete videá, ktoré sa venujú najmä sociálnym témam, ako napríklad klimatická kríza či rasizmus. Videá sú zväčša krátke a majú teda do 15 minút.

Veríme, že si z našej ponuky seriálov a videí vyberiete a budete tak s Vašou angličtinou aktívne napredovať. Ako sme už povedali, pozeranie po anglicky je naozaj kľúčové. S tým Vám samozrejme pomôžu aj naše kurzy. Predtým si však objednajte našu jazykovú diagnostiku, počas ktorej zistíte, ako ste na tom s Vašimi jazykovými znalosťami, a to úplne zadarmo. Prajeme Vám príjemné pozeranie!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů