Čo povedať, ak niekomu nerozumiete po anglicky

Čo povedať, ak ste niekomu nerozumeli po anglicky

Učenie sa nového jazyka môže byť náročné, niekedy až frustrujúce. Všetci sme si tým prešli… Keď sa učíte angličtinu, vynakladáte veľa úsilia na osvojenie si slovnej zásoby, pravopisu, čítania a písania. Avšak oblasť, v ktorej sa vaše učenie stáva najdôležitejším, je, keď sa konečne začne uplatňovať v praxi – nielen v triede, ale aj v reálnom živote. Práve tam sa môže stať, že dôjde k nedorozumeniu, alebo niekomu nebudete rozumieť. Práve preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád k tomu, čo povedať, ak niekomu nerozumiete po anglicky. Tu sú!

Nestresujte, stáva sa to každému

V prvom rade sa nenechajte rozhodiť a nestresujte. Prízvuk, či zložitejšie slová môžu komunikáciu s niekym iným v angličtine naozaj skomplikovať. Avšak zoberte to ako výzvu a namiesto úsmevu skúste porozumieť, čo vám daná osoba naozaj chcela povedať. Práve na to máme niekoľko formálnych aj neformálnych fráz, ktoré môžme použiť.

Formálne frázy

V prípade, že sa rozprávate s niekym, koho nepoznáte, alebo je starší od vás, odporúčame použiť niektorú z týchto formálnejších fráz. Najskôr sa pozrime na tie kratšie, ktoré môžete použiť najmä keď ste nečakali, že na vás niekto začne rozprávať, alebo ste nepočuli čo daná osoba povedala.

Sorry?
Excuse me?
Pardon?
I beg your pardon?

V prípade, že ale na vás niekto rozpráva, no vy ste mu nerozumeli, odporúčame použiť niektorú z týchto dlhších fráz, vďaka ktorej by mal váš konverzačný partner zopakovať to čo povedal, alebo jeho myšlienku parafrázovať:

Sorry, I’m afraid I don’t follow you. (Prepáčte, obávam sa, že nerozumiem.)
Excuse me, could you repeat the question? (Prepáčte, mohli by ste to zopakovať?)
I’m sorry, I don’t understand. Could you say it again? (Prepáčte, nerozumiem. Mohli by ste to povedať ešte raz?)
I’m sorry, I didn’t catch that. Would you mind speaking more slowly? (Prepáčte, to som nezachytil. Nevadilo by vám rozprávať pomalšie?)
I’m confused. Could you tell me again? (Som zmätená. Mohli by ste mi to povedať znovu?)
I’m sorry, I didn’t understand. Could you repeat a little louder, please? (Prepáčte, nerozumel som. Mohli by ste to prosím zopakovať trochu hlasnejšie?)
I didn’t hear you. Please could you tell me again? (Nepočul som vás. Mohli by ste to prosím povedať znova?)

Neformálne frázy

Teraz sa pozrime na bežnejšie, neformálne, konverzačné spôsoby, ako niekoho požiadať, aby sa opakoval, alebo ako mu oznámiť, že mu nerozumiete. Niektoré z týchto fráz sa používajú, aj keď by mohli byť považované za až neslušné.

Sorry? – používa sa najmä, ak ste niekoho jednoducho nepočuli
Sorry, what? – používa sa, ak ste nezastihli, čo niekto druhý povedal (môže to však byť považované za neslušné…)
‘Scuse me? – kratšia verzia ‚Excuse me?‘
Huh? – viac než fráza je toto skôr zvuk, používa sa viac menej len medzi kamarátmi ak nerozumejú tomu, čo ten druhý povedal
What? – s touto frázou buďte opatrný, môže znieť rovnako neslušne ako slovenské „Čo?“
Hmm… – opäť len zvuk, ktorý môžete použiť vtedy, ak ešte premýšľate nad tým, čo váš konverzačný partner povedal. Je veľmi pravdepodobné, že počas toho vám podá viac informácií.

Slang

Tak ako každý jazyk, aj angličtina má svoj slang. Tieto frázy sú tak nepreložiteľné do slovenčiny, no stále sa vám môžu zísť, najmä v neformálnom prostredí a medzi kamarátmi.

Come again?
Say what? – typická fráza, ktorá sa používa v Spojených štátoch (ja osobne to používam v Holandsku medzi kamarátmi)
Pass that by me again?
You what? – slang typický v Spojenom kráľovstve
I don’t get it… – Touto frázou jednoducho vyjadrujete, že niečomu nerozumiete a očakávate, že váš konverzačný partner vám dá viac informácií.

Tak, a teraz sa už určite nestratíte, pretože už viete, čo povedať, ak niekomu nerozumiete po anglicky. Dúfame, že tieto frázy vám pomôžu zorientovať sa v dialógoch. S tým vám však pomôžu najmä naše kurzy! Vyskúšajte si, aké to je byť v angličtine plynulým a objednajte sa na našu bezplatnú jazykovú diagnostiku alebo si vyskúšajte náš skupinový kurz úplne zadarmo! Tešíme sa na vás!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů