Čo čítať, aby ste si zlepšili angličtinu?

Čítanie po anglicky

Tak, ako pri všetkých jazykov, tak aj pri angličtine rozoznávame štyri zručnosti, a to: hovorenie, čítanie, písanie a počúvanie. Dnes si ukážeme spôsoby, ako si zlepšiť druhú menovanú z jazykových zručností, a teda čítanie. Čítanie Vám pomôže zvyknúť si na konštrukciu viet v angličtine, naučí Vás nové slovíčka, a zároveň sa dozviete niečo nové. Avšak, ako na čítanie po anglicky? Poďme sa na to pozrieť!

Ako na čítanie po anglicky?

Pred tým, ako sa vrhnete na čítanie po anglicky, porozmýšľajte o téme, ktorá Vás zaujíma. Ak si vyberiete tému, ktorá Vám je blízka, čítanie pre Vás bude ľahšie a taktiež aj zaujímavejšie. Druhým krokom je vybrať si formu. Či už to bude magazín, knižka alebo online správy, nevyberajte si na začiatok texty, ktoré sú príliš dlhé, práve to by Vás mohlo od čítania odradiť. Ak máte tú možnosť, čítajte nahlas a trénujte si tým aj výslovnosť a plynulosť Vašej hovorenej angličtiny. Taktiež sa nemusíte zastavovať pri každom slovíčku, ktorému nebudete rozumieť, snažte sa pochopiť najmä hlavnú ideu textu. Z textu si vyberte len zopár slovíčok, ktorým nerozumiete a napíšte si ich do Vášho slovníka s prekladom, či anglickým vysvetlením. K slovám sa pravidelne vracajte a overte si, či ich už ovládate a poznáte ich význam.

Čo čítať po anglicky?

Teraz, keď už viete, ako správne na čítanie po anglicky, ponúkame Vám niekoľko tipov na zdroje, kde nájdete overené dobré texty v angličtine na rôzne témy. Zdroje sme pre Vás zoradili podľa jazykových levelov, a to od A1 pre úplných začiatočníkov až po B2 pre pokročilých.

A1-B1 News in Levels

Ako prvú Vám predstavujeme stránku News in Levels, na ktorej nájdete stručný prehľad správ z celého sveta. Nebojte sa, nenatrafíte tu iba na bežné správy, ale taktiež aj na rôzne milé, či vtipné príhody z rôznych kútov sveta. Po rozkliknutí článku máte na výber prečítať si článok v Leveli 1, 2 alebo 3. Čím vyšší level článku, tým ťažšia slovná zásoba a zložitejšie gramatické konštrukcie sú použité v texte.  Články sú tak vhodné aj pre úplných začiatočníkov. V texte vždy nájdete aj niekoľko zvýraznených slovíčok, ktoré sú vysvetlené nižšie, pod textom. Daný text je každý krát aj narozprávaný vo videu, a môžte si ho tak aj vypočuť, vďaka čomu si zlepšíte ďalšiu jazykovú zručnosť, a to počúvanie. Ak kliknete na Level 3, pod textom nájdete aj video s ilustráciami k danému textu. Stránka News in Levels tak naozaj ponúka množstvo možností, ako si zlepšiť angličtinu.

A1-B1 Dvojjazyčné knihy

Dvojjazyčné knihy sú dnes už populárnym doplnkom k učeniu jazyka. Spravidla na ľavej strane je text knižky v originálnom znení, napr. v anglickom jazyku, a na pravej strane nájdete ten istý text, ale preložený do slovenčiny. Po prečítaní anglického textu si tak môžete skontrolovať, koľko ste z textu pochopili. Dvojjazyčné knihy dnes nájdete už v takmer každom kníhkupectve.

B1 Vox

Naším ďalším tipom pre pokročilých študentov angličtiny je americká stránka Vox, kde nájdete články na rôzne témy. Často tu nájdete aj spravodajstvo, ktoré je však bližšie vysvetlené. Stránka Vox má vo svojom portfóliu aj niekoľko podcastov. Taktiež vlastnia aj YouTube Channel, ktorý sa venuje rôznym témam. Aj toto spravodajstvo tak ponúka množstvo ciest, ako si zlepšiť rôzne zručnosti v anglickom jazyku.

B1 Euronews

Radšej si prečítate o správach a udalostiach zo starého kontinentu? Potom tu pre Vás máme stránku Euronews, ktorá reportuje o udalostiach hlavne v Európe. Táto stránka má niekoľko podkategórií, môžte si tak vybrať z tém, ako: cestovanie, šport, biznis, ekológia a iné. Stránka je vhodná hlavne pre mierne pokročilých aj preto, že texty nie sú príliš dlhé, ale skôr stručné.

B2+ Longreads

Longread (dlhé čítanie) je čoraz viac populárnejším štýlom reportovania a písania článkov, na určitú tému. Články majú spravidla viac ako 5 000 znakov, a ich čítanie tak bežnému človeku zaberie cca 5-7 minút. Ak však nie ste native speaker, prečítanie takéhoto článku Vám prirodzene zaberie viac času. Pri čítaní longread-u sa však môžete tešiť na detailný opis problematiky a predstavenie argumentov k danej téme. Longread dnes už nájdete na stránke takmer každého populárnejšieho magazínu, či časopisu. Naším tipom je stránka Longreads, ktorá združuje tie najlepšie longreads z rôznych vydavateľstiev.

Veríme, že si z našej ponuky tipov na čítanie po anglicky vyberiete ten vhodný formát pre Vás. Nezabúdajte, že čítanie Vás musí hlavne baviť. Čítaním anglických textov si dokážete obohatiť Vašu slovnú zásobu, a zlepšíte si aj konštruovanie viet. S tým Vám samozrejme pomôžu aj naše kurzy. Predtým si však objednajte našu jazykovú diagnostiku, počas ktorej zistíte, ako ste na tom s Vašimi jazykovými znalosťami, a to úplne zadarmo. Prajeme Vám príjemné čítanie!

Komentáre
 1. фыакфц126 Спасибо что зарегистрировались! https://telegra.ph/OPROS-511401-01-24 3855952 píše:

  Steven Adler

 2. HGFcvwdcjdfr https://www.apple.com/ píše:

  Smart Communications

 3. KURWA_BOBER píše:

  Smart Communications

 4. Eda píše:

  Ako sa spravne čita po anglicky chcem sa naučit

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů