Chcete mať perfektný akcent?

Poradíme vám 6 tipov

 

Správny akcent je často podceňovaná záležitosť. Všetci vo svojom rodnom jazyku čakáme nejaký zvuk a melódiu, a keď sa nám ich nedostane, chvíľu trvá, kým pochopíme, o čom je vlastne reč. Ani angličtina nie je iná. Pekný akcent nielen pekne a profesionálne znie, ale zároveň uľahčuje komunikáciu a zbližuje hovorcov. Vyberte si teda ten svoj, či už bristský, americký, austrálsky alebo hoci aj jamajský, a pekne cvičte! 🙂 Poradíme vám, ako na to.

  1. Počúvajte sami seba.

 

Svoje vlastné chyby častokrát nepočujete, pretože sa tak sústredíte na to, čo vlastne chcete povedať, že vám už nezvýši čas ani pozornosť. Skúste sa nahrať napríklad na smartphone a skutočne sa vypočujte. Porovnajte si nahrávku s hlasom native speakra. Pokúste sa nájsť chyby.

 

  1. Spomaľte!

 

Mnohí si myslia, že hovoriť plynule znamená hovoriť rýchlo. To nie je pravda. Príliš rýchla reš môže pôsobiť nervózne a neisto. Spomaľte, aby ste mali čas rozmyslieť si, čo vlastne chcete povedať, ako sa tam dostať, a hlavne, ako danú vetu aj zmysluplne ukončiť.

 

  1. Napodobňujte expertov

 

Počúvajte rodných expertov, ktorí v danom akcente vyrástli, žijú a žiť budú. Počúvajte rádio, hudbu, pozerajte filmy, dostaňte to do krvi. Sústreďte sa nielen na jednotlivé slová, ale aj na celkovú melódiu reči, dôraz, ako sa v danom jazyku a jeho verzii prejavujú napríklad emócie. A potom to napodobnite!

 

  1. Zaspievajte si

 

Anglickej hudby je dnes všade plno, a určite aj vy máte tú svoju obľúbenú. Tak sa doma zavrite do izby, pustite si ten svoj song naplno, a pridajte sa! Navyše, melóddia je vám už povedomá, a opakovanie je matka múdrosti.

 

  1. Zožeňte si kamarátku či kamaráta, čo sa chce učiť tiež

 

Dve hlavy vymyslia viac, ako jedna. Podporujte sa navzájom, zhovárajte sa spolu, kontrolujte jeden druhého. Choďte na kávu a bavte sa po anglicky. Okomentujte chyby, ktoré počujete, a navrhnite lepšie riešenie.

 

  1. Sledujte sami seba

 

Postavte sa pred zrkadlo a pozorujte sami seba. Pery, jazyk a tvár sa pri určitých zvukoch hýbu určitým spôsobom. Pozrite si video alebo film v angličtine a sledujte ľuďom ústa. Potom sa pokúste urobiť to isté.

 

Na záver ešte dodám, že akcent určite nepodceňujte, a ani sa ho nebojte. Nebojte sa zo začiatku možno aj trocha preháňať, kým prídete na ten háčik. Koniec-koncov, nikto z nás určite nechce znieť v ušiach iných rovnako, ako keď sa cudzinec po prvý raz v slovenčine pokúsi vysloviť slovo ´ľalia´. 😀

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů