Ako byť dobrým študentom

Dali ste sa “na staré kolená” na štúdium cudzieho jazyka. Skvelé! Gratulujeme! A čo teraz? Máte pocit, že to akosi dlho trvá? Veď už ako študent strednej školy ste sa čo-to naučili, aj predstaviť ste sa vedeli, nové slovíčka si na hodine dokonca podčiarknete v knihe, no napriek tomu je vaše dieťa v tínedžerskom veku oproti vám profesionálny tlmočník.

Frustrujúce? Nedajte sa odradiť. Buďte dobrým študentom, a pozor – dobrý študent zďaleka neznamená “ten, čo vie odpovedať na každú otázku”. Dobrý študent je úprimne zvedavý.

  1. Nemajte prehnané očakávania. Pekne krôčik po krôčiku. Nepýtajte sa sami seba: Budem už o rok vedieť plynulo rozprávať? Opýtajte sa: Čo by som chcel vedieť povedať?
  2. Nezamýšľajte sa nad tým, koľko toho ešte neviete. Malo by to podobný efekt ako klásť si otázku, pokiaľ siaha vesmír. Sústreďte sa na to, čo už viete, a pravidelne si to opakujte.
  3. Odhoďte zábrany. Najhoršie, čo sa môže stať je, že vám niekto nebude rozumieť, a pokiaľ nie ste práve v reštaurácii, kde podávajú iba pečené morča a pražené modlivky, tak to nie je zase až také zlé, však?
  4. Buďte zvedavý. Ak vám niekto nerozumel, zistite, ako inak ste to ešte mohli povedať. Vždy majte poruke slovník a používajte ho. Viete, že slovník môžete mať aj v mobile, že?
  5. Rozprávajte sa sami so sebou. Buďte kreatívny. Varíte polievku? Zopakujte si pritom časy a zložené vety. Práve varím polievku. Aj včera som varil polievku. Keby som nenavaril polievku, boli by sme hladní. Nabudúce navarím polievku pre všetkých, ktorých mám rád, a dúfam, že im bude chutiť, atď.
  6. Zapisujte si. Bez poznámok ide každá zaujímavá myšlienka jedným uchom dnu a druhým von. Píšte si nielen slovíčka, ale aj postrehy k štruktúre vety, k časom, čo vám len zíde na um. Trénujete tak nielen písanie, ale k poznámkam sa môžete kedykoľvek vrátiť a ľahšie si ich zapamätáte.
  7. Čítajte. Vnímaním toho, ako jazyk funguje v písanej forme, si sami v hlave utvrdzujete pravidlá, s ktorými ste sa zoznámili v učebniciach. Stačí zopár odstavcov dlhšieho článku alebo krátky článok s fotkami. Čokoľvek, avšak ideálne z oficiálnych zdrojov, aby gramatika textu bola zaručene správna. Ak prečítate denne desať riadkov textu, čo je približne 150 slov, je to akoby ste za rok prečítali jednu 220-stranovú knihu. To sa dá prežiť, nie?
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů