Bonfire Night – britská tradícia

Vedeli ste, že vo Veľkej Británii sa 5. novembra oslavuje a po celej krajine vybuchujú ohňostroje? Táto slávnosť sa volá Bonfire Night, alebo aj Fireworks Night či Guy Fawkes Night, a jej pôvod bude stredoeurópanom asi pripadať bizarný (rovnako ako aj fakt, že sa stále drží pri živote).

Kto bol Guy Fawkes?

Guy Fawkes bol jeden zo sprisahancov proti kráľovi Jamesovi I., ktorí chceli vyhodiť do vzduchu budovy parlamentu v Londýne a poukázať tak na utláčanie katolíkov (od čias Jamesovej predchodkyne Alžbety I. to totiž išlo s katolíkmi v Spojenom kráľovstve dolu vodou). Nešťastníka nachytala hliadka práve 5. novembra 1605 s 36 sudmi pušného prachu v pivničných priestoroch pod budovou House of Lords, chvalabohu ešte predtým, než ich stihol odpáliť.

Hovorí sa, že vražedný plán vopred nahlásili niektorí zo sprisahancov, lebo ich hrýzlo svedomie, keď si uvedomili, že okrem kráľa, princa z Walesu a lordov by zahynulo aj množstvo nevinných ľudí. Zároveň sa vedú pochybnosti o tom, či by pušný prach vôbec vybuchol, aj keby ho podpálili, pretože bol vraj už starý a pokazený.

Prečo Bonfire Night?

Guy bol z pochopiteľných dôvodov uväznený, mučený, a na výstrahu upálený. Niektorí Briti dodnes nevedia, či počas Bonfire Night oslavujú záchranu kráľa a bezpečnosti obyvateľov alebo upálenie Guya Fawkesa.

Hlava štátu sa však odvtedy pre istotu parlamentu vyhýba a zúčastňuje sa len jednej udalosti za rok, a tou je jeho otvorenie. Zároveň sa vždy predtým tradične prehľadajú pivnice Westminsterského paláca, aby sa kráľovská ostraha ubezpečila, že sa tam neskrýva neželaná nálož.

Znie to možno rozprávkovo a hrozivo, ale história prináša mnoho dôvodov na oslavu, či už sú bizarné alebo na prvý pohľad príjemné. Partiu okolo Guya Hawkesa by sme dnes volali teroristi a neostáva nám len dúfať, že o ďalších 400 rokov budú už všetky náboženstvá s vládami vysporiadané.

Dávajte si pozor pri zapaľovaní vatry, grilu, i ohňostrojov, nech už oslavujete čokoľvek 🙂

*

Zdroj: http://www.bonfirenight.net/gunpowder.php

Photo by Valmir Dzivielevski Junior on Unsplash

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů