April Fools’ Day!

Nielen na Slovensku je 1. apríl dňom žartíkov a bláznov. V anglicky hovoriacich krajinách táto tradícia existuje tiež a stále sa veselo drží pri živote. Chcete zistiť, ako vznikla a ako vlastne prebieha v ďalekých cudzích krajoch? Neváhajte a čítajte ďalej.

 

Pôvod tohto dňa bláznov nie je tak úplne jasný. Niektorí tvrdia, že tu existuje spojitosť s oslavou nastupujúcej jari, iní zasa, že povstáva zo zmeny kalendára. Hindská aj rímska kultúra 1. apríla oslavovala nový rok. V roku 1582, keď pápež Gregor XIII. zaviedol svoj nový gregoriánsky kalendár, sa nový rok začal sláviť v januári, ako ho poznáme dnes. Mnoho ľudí však v tej dobe túto zmenu odmietalo a tvrdohlavo si ďalej veselo oslavovali 1. apríla. Títo tradicionalisti ostali moderne založeným občanom na smiech a začali ich zo žartu posielať na rôzne ´fool´s errands,´ čiže nezmyselné pochôdzky, aby si z nich vystrelili. Tento zvyk sa nakoniec rozšíril po celej Európe.
Táto teória má svoje trhliny, nakoľko do Anglicka sa gregoriánsky kalendár dostal až v roku 1752, ale Deň bláznov tam už oslavovali dávno predtým.
Joseph Boskin, ktorý je profesorom histórie na Bostonskej univerzite, zasa tvrdí, že tento zvyk má svoje počiatky v časoch vlády cisára Konštantína, keď skupina dvorných šašov tomuto rímskemu vládcovi oznámila, že by zvládli impériu vládnuť omnoho lepšie, ako on. Konštantína tento výrok veľmi pobavil, a tak šašovi menom Kugel dovolil, aby sa na deň stal cisárom. Kugel okamžite zaviedol zákon, ktorý prikazoval, že sa v tento deň každoročne musí oslavovať bláznovstvo, a zvyk sa ujal.
V Británii je zvyk s vtipkovaním prestať na obed. Ktokoľvek by pokračoval aj poobede by sa stal bláznom sám. V Škótsku majú zasa tradičný žartík, ktorý spočíva v tom, že niekoho požiadate o doručenie zapečatenej správy s naliehavou žiadosťou o pomoc. V skutočnosti je však dnu napísané: “Dinna laugh, dinna smile. Hunt the gowk another mile.” (“Nesmej sa a neusmej, lov kukučku naďalej.”) Správa teda putuje k ďalšiemu adresátovi s rovnakým výsledkom.

A čo vy? Už ste si dnes z niekoho vystrelili? Určite to ešte stihnete, koniec-koncov, nie sme v Británii. Netreba sa predsa brať príliš vážne. 😉

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů