Ako som učil 70-ročného pána

Ako som učil 70-ročného pána

Často pred začiatkom štúdia od svojich študentov a študentiek počúvam, že majú obavy, či štúdium angličtiny zvládnu, aj keď im je cez 40, 50, či 60 rokov. Ja si pri takýchto rečiach vždy iba pousmejem a spomeniem si na to, ako som učil 70-ročného pána. Dovoľte mi vám tento príbeh opísať v tomto článku.

Prvé stretnutie

Ešte predtým, ako som začal učiť online v našej jazykovej škole Language Bistro, pracoval som ako lektor anglického jazyka v jednej jazykovej škole v centre Bratislavy. Vyučoval som tam tak individuálne kurzy, ako aj skupinové. Priznám sa, že vždy ma viac bavili skupinové kurzy, nakoľko sa medzi študentmi a študentkami takmer vždy vytvorila dobrá partia ľudí, ktorá neraz po skončení hodiny zašla do neďalekého podniku na víno, či pivko. 

Vždy ma tešilo, aká dynamika dokázala v týchto skupinách vzniknúť a, ako si vedeli navzájom pomáhať a podporovať sa v ďalšom štúdiu. Takto som mal jednu obľúbenú skupinku aj ja. Bola to skupina štyroch pracujúcich ľudí vo veku asi 35 rokov. Spolu takto absolvovali už dva kurzy. Po úspešnom absolvovaní druhého kurzu sa k nim však pridal nový študent. 

Vo dverách sa na začiatku nového kurzu objavil nevysoký starší pán, v tenkom kabáte, s baretkou na hlave. Pomalým krokom sa usadil na jedno z voľných miest. Razom som pocítil to prekvapenie celej triedy. Neviem presne, čo mojim študentom a študentkám išlo v hlave, no možno sa báli, že ich tento starší pán bude spomaľovať v tempe výučby, možno si mysleli, že nebude štúdium zvládať.

Prvý prehovor

Opýtal som sa pána prvú otázku a cítil som to napätie celej triedy. Pán však odpovedal celkom dobrou angličtinou. Slová vyslovoval správne a plynule tvoril vety. Pozrel som sa na svojich študentov a zahliadol som, ako sa začali jeden na druhého pozerať. Ostali prekvapení, pretože pravdepodobne mali predsudky a nečakali, že 70-ročný pán by mohol mať angličtinu na ich úrovni. 

Bol to taktiež môj prvý študent starší ako 60 rokov. Neskôr nám totiž tento pán prezradil, že má presne 70 rokov. Počas prestávky sa s ním študenti zoznámili a neskôr sme sa pána spýtali na jeho motiváciu pri štúdiu angličtiny. Väčšina mojich študentov a študentiek sa totiž chce/musí naučiť lepšie po anglicky kvôli práci. Sú aj takí, ktorí sa chcú dorozumieť na dovolenkách. Väčšinu študentov a študentiek však hľadá motiváciu v niečom mimo samotnej angličtiny. Pri tomto pánovi som pochopil, že to je nesprávne.

Motivácia

Keď sme sa pána pýtali, prečo sa vlastne rozhodol pre štúdium angličtiny, povedal nám, že ho nebaví sedieť doma a lúštiť krížovky, vraj sa potrebuje celý život vzdelávať a byť medzi ľudmi. Vtedy som to pochopil. Pochopil som, prečo zvládal náš kurz s takou ľahkosťou, prečo mu nikdy nerobilo problém pripraviť sa na hodinu, a tak dosahovať najlepšie výsledky v našej skupine aj napriek vysokému veku. Pochopil som, že sa učí pre seba a nie pre niekoho iného, či pre niečo iné. 

Na príbehu tohto pána môžeme vidieť, aké dôležité je vnútorné nastavenie pri štúdiu jazyka. Taktiež môžeme vidieť, že vek nezohráva pri štúdiu angličtiny žiadnu rolu a netreba sa preto naň vyhovárať. Príbeh tohto 70-ročného pána nám ukazuje podstatu učenia sa a sebarozvoja, ukazuje nám, že vzdelávať sa musíme chcieť hlavne my a musíme to chcieť my sami pre seba. Nemali by sme teda byť do štúdia tlačení inými vplyvmi a mali by sme sa pre neho rozhodnúť dobrovoľne. Kariérny rast, lepší plat, nová práca, či dorozumenie sa na dovolenke je tak všetko iba pridanou hodnotou k nášmu štúdiu a sebarozvoju. Ten, kto sa chce učiť s ľahkosťou a úspechom, sa musí učiť pre seba.

Ako sa nastaviť?

Pýtate sa, ako sa nastaviť na štúdium angličtiny a zotrvať v ňom? Ako sa konečne stať plynulým v angličtine a zamilovať si prácu s týmto jazykom? Tak na tieto otázky a mnoho ďalších budem odpovedať už o pár týždňov, a to 21.02.2022 o 19:00 na online bezplatnom workshope 3 zlaté pravidlá plynulej angličtiny. Zaregistrujte sa na workshop aj vy a zmeňte svoju angličtinu k lepšiemu! 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů