Ako mi angličtina zachránila život

Ako mi angličtina zachránila život

Verili by ste tomu, že cudzí jazyk vám môže zachrániť život? Jasné, určite vám otvára dvere k novým možnostiam, štúdiu v zahraničí, či k novým pracovným ponukám, avšak dokáže vás cudzí jazyk zachrániť pred hrozbou ako je smrť? Dovoľte mi vám povedať príbeh o tom, ako mi angličtina zachránila život!

Týždeň v pražskom hosteli

V roku 2018, tesne pred Vianocami, som sa s dvomi kamarátmi rozhodol spraviť menší výlet do Prahy. Našim plánom bolo pozrieť si vianočnú Prahu a spraviť si zachádzku do neďalekých nemeckých Draždian. Nakoľko sme v tom čase boli ešte študentami na gymnáziu a každé euro nám bolo vzácne, rozhodli sme sa náš pobyt stráviť v hosteli. Prvý deň sme si pozreli rozprávkovú Prahu, ochutnali varené víno na Staromestskom námestí, kochali sa čarovnou vianočnou výzdobou a padajúcim snehom. Náš pobyt sa jemne skomplikoval počas druhého dňa.

Sprcha vie byť nebezpečná

Hostel v ktorom sme bývali vlastnili dvaja veľmi milí Austrálčania. Hostel bol naozaj veľmi pekný, čistý a všetko fungovalo ako malo (teda aspoň to sme si všetci mysleli). V hosteli sa to hemžilo cudzincami a človek tak mal možnosť započuť japončinu, angličtinu, nemčinu, či arabčinu. O multikulturalitu naozaj nebola núdza. Druhý večer som sa išiel osprchovať. Vošiel som do malej kúpeľne s umývadlom a sprchovým kútom, zamkol sa a užíval si horúcu sprchu po celom dni chodenia po Prahe. Vypol som prúd vody a bol som pripravený vyliezť zo sprchy. Sprchový kút mal vaničku, ktorá sa zatvárala posuvnými dverami od seba. Snažil som sa dvere otvoriť no nejako sa zasekli. Skúsil som väčšinu silu, sklenené dvere sa pohli, vybočili z pántov a sklo dopadlo na keramickú vaničku. V tom momente sa sklenené dvere rozbili na milión drobných kúskov, ktoré sa rozleteli po celej kúpeľni a nemalá časť dopadla na moje telo.

Nechápal som čo sa stalo, pozrel som sa na svoje telo, ktoré bolo zavalené miniatúrnymi kúskami črepín. Odrazu sa vanička podo mnou začala napĺňať krvou a ja som si uvedomil, že krvácam z viacerých miest na tele. Vykročil som z vaničky, postúpal po črepoch na zemi, obmotal si okolo pása uterák, odomkol a otvoril dvere a zakričal HEEEEEELP.

Ind prišiel na pomoc

Oproti dverám kúpeľne boli ďalšie izby hostela, po niekoľkých sekundách z nich vyšiel nevysoký Ind. Udivene sa na mňa pozrel a nechápal čo sa deje. Začal sa ma pýtať či som v poriadku a ja som mu vlastne nevedel ani povedať čo mi je. Krv sa zmiešala s vodou na mojom tele a bolo veľmi ťažké určiť, odkiaľ vlastne krvácam. Ind rýchlo utekal na recepciu hostela a privolal pomoc. Zrazu som sa pred zrkadlom ocitol s Indom a Austrálčanom. Nakoľko som vedel chodiť a nič ma extrémne nebolelo, usúdili sme, že sa to pokúsia ošetriť oni a ak by sme našli horšiu reznú ranu, privolajú záchranku. Nasledujúcu hodinu mi tak pinzetou vyberali črepiny z celého tela a omývali rany vodou aby sa črepiny vyplavili. Identifikovali sme dve väčšie rany, a to na ľavej ruke, z ktorej prúdila všetká krv.

Mal som pocit, že sa na mňa minie azda celá lekárnička. Vydezinfikovali mi rany a leukoplastmi ma oblepili pomaly ako múmiu. Chvíľami som si nebol istý, či by nebolo lepšie ísť do nemocnice, no nakoniec som si povedal, že budem veriť tomu čo robia. Celý čas sme sa rozprávali po anglicky a spoločne ma tak dokázali dostať z tejto šlamastiky.

Jazvy, kamarátstvo a fotka ako pamiatka

Po hodine ošetrovania som sa prezliekol, spravil si fotku s kompletne zakrvaveným uterákom a sadol si s mojimi kamarátmi aj Smitom (Ind, ktorý ma zachránil) k večeri a vychladenému pivu. Celý večer sme sa tak spoznávali. Nakoniec sme zistili, že Smit je o niečo starší ako my, aj keď mal veľmi mladý vzhľad. Pracuje v New Yorku, má svoju vlastnú firmu na výrobu robotov, ktoré lietajú do vesmíru a momentálne cestuje po krajinách a prespáva v hosteloch aby spoznal viac ľudí. Z tejto kurióznej príhody tak vzišlo kamarátstvo s priateľom, ktorý mi ponúkol, že ak by som mal byť niekedy v New Yorku, tak môžem prespať v jeho hosťovskej izbe na Manhattane s kúpeľňou, ktorá má dvere od sprchovacieho kútu vyrobené z plastu.

Angličtina vám môže zmeniť alebo aj zachrániť život

Môj príbeh je síce trošku extrémny, no nikdy neviete čo sa môže stať… Ak by som v ten daný moment nevedel dobre po anglicky, celá situácia by sa určite skomplikovala, no to najhlavnejšie je, že by som nikdy nezískal kamaráta akým je Smit. Angličtina vám preto niekedy môže naozaj zachrániť život, no ešte častejšie vám ho môže zmeniť. Ako sa však na učenie angličtiny nastaviť? Čo robiť aby ste sa stali v angličtine plynulými? Tak na tieto otázky a mnoho ďalších budem odpovedať už o pár dní, a to 21.02.2022 o 19:00 na online bezplatnom workshope 3 zlaté pravidlá plynulej angličtiny. Zaregistrujte sa na workshop aj vy a zmeňte svoju angličtinu k lepšiemu! 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů