Najznámejšie symboly britskej kultúry (3. časť)

Posledná časť symbolov, ktoré Briti označili za typické pre ich kultúru. Niektoré sa vám iste budú zdať samozrejmé, iné zase nie. Poznali ste napríklad cream tea?

13. Buckingham Palace

Jedna z najväčších atrakcií v Londýne, čo je v skutočnosti dosť paradoxné, keďže málokto sa naň pozrie zvnútra, turisti sa spravidla chcú dostať pred bránu a odfotiť si výmenu stráží pred palácom. Napriek tomu sa dá objednať aj prehliadka časti budovy. Palác je londýnskym sídlom kráľovskej rodiny od čias kráľovnej Viktórie, ktorá sa doňho nasťahovala ako prvá panovníčka v roku 1837.

 14. Red buses

Typické londýnske autobusy sú ideálne na prepravu, ak sa nikam neponáhľate a chcete si vychutnať dlhú prehliadku miestnych reálií 🙂 Červené autobusy sú síce symbolom Londýna, ale double-decker buses, čiže poschodové autobusy, sa používajú aj v Európe a Ázii.

 15. Winston Churchill

Sir Winston Churchill mal za svoj dlhý život možnosť získať si rešpekt mnohých, zomrel ako 90-ročný. Ak sme hovorili o tom, že Alžbeta II. kraľuje už 65 rokov, predstavme si, že Winston Churchill bol aktívny v politike celých 55 rokov. Je známe, že si každý deň doprial cigary a whiskey so sódou.

 16. Queen

The Beatles sa rozpadli v roku 1970 a v tomto roku vznikla ďalšia nesmrteľná kapela, ktorá je britským symbolom dodnes, napriek tomu, že spevák Freddie Mercury zomrel v roku 1991 (mimochodom, narodil sa v dnešnej Tanzánii a vyrástol v Indii).

 17. Queuing

V státí v rade sú Briti jednoznačne profesionáli. Jednoducho sa rodia s kolieskom navyše, ktoré im dodáva zmysel pre poriadok pri čakaní. Namiesto tlačiaceho sa davu tu uvidíte ľudí usporiadane a trpezlivo stáť jedného za druhým. Sú schopní slušne sa zoradiť pri čakaní na lístky na Wimbledon, i pred koncertom Eda Sheerana. Neuveriteľné 🙂

 18. Cream tea

K popoludňajšiemu čaju často patria koláčiky s hustou smotanou a džemom. Tradícia sa môže líšiť od regiónu k regiónu, zásada je však tá istá: čaj pýta čajové pečivo. Cream tea je v podstate sladká obdoba olovrantu a nič lepšie ako scones a clotted cream ste k čaju nejedli!

 19. James Bond

Nesmrteľný agent v službách jej veličenstva nasadzuje svoj život od roku 1953 a doteraz sa v jeho úlohe vystriedalo 13 slávnych hercov. Ten posledný – Daniel Craig, už dlhšie uvažuje, že by sa rád zbavil škatuľky akčného hrdinu, ale naposledy sa aj tak dal presvedčiť na ďalšie pokračovanie. Honorár bude určite závratný.

 20. Stonehenge

Najkrajšie a najfascinujúcejšie na Stonehenge je, že vlastne nikto nevie, čo to je. Teda všetci vieme, že ide o monument nadrozmerných pravekých skál, ktorý pravdepodobne slúžil ako pohrebisko, a že je jedným z najväčších britských symbolov a chránenou pamiatkou, ale vzhľadom k tomu, že jeho vznik sa datuje do roku 3000 pred naším letopočtom, pravdu sa žiaľ už nikdy nedozvieme.

Zdroj:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3385495/A-roast-dinner-stripping-sight-sun-apologising-time-survey-reveals-British-things-EVER.html

wikipedia.org

Obrázok: http://www.bbc.com/news/magazine-23087024

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů