Najznámejšie symboly britskej kultúry (2. časť)

K ďalším ikonám kultúry podľa Britov patrí nielen čaj, ale napríklad aj zdravotnícky systém či televízny seriál o robotníkoch.

6. A British cup of tea

Tradíciu pitia čaju v Británii v skutočnosti zaviedla portugalská princezná Katarína, ktorá sa vydala za Charlesa II v druhej polovici 17. storočia. Čaj už bol vtedy známym nápojom, ale Katarína z neho urobila populárnu pôžitkársku tradíciu. Tá panuje dodnes. Briti pijú čaj po celý deň, často len obyčajný čierny čaj s kvapkou mlieka. Chuti anglických čajov sa v Európe máločo vyrovná.

 7. The London Underground

Najspoľahlivejšia mestská hromadná doprava v Londýne a okolí. The Tube je najstaršiou podzemnou železnicou na svete, prvý úsek medzi Paddingtonom a Farringdonom otvorili v roku 1863. Jednorazový lístok v prvej zóne aktuálne v librách stojí 4,90.

 8. The Royal Family

Britská kráľovská rodina je určite najznámejšou rodinou monarchov na svete a hoci na politiku krajiny má minimálny vplyv, imidž krajiny formuje stále. Obdobie kraľovania Alžbety II. je zatiaľ najdlhšie v histórii Spojeného kráľovstva, na tróne je už 65 rokov.

 9. Only Fools and Horses

Televízny seriál z produkcie BBC o dvoch bratoch robotníkoch, ktorí si chcú zarobiť, ale nechce sa im naozaj pracovať. Seriál vznikol v 80-tych rokoch a mal taký úspech, že ho doteraz opakujú.

10. The Beatles

Treba k tejto ikone britskej kultúry niečo dodávať? Hádam len to, že až desiate miesto v rebríčku symbolov neúprosne podčiarkuje fakt, že starneme. Ono sa to nezdá, ale od vzniku najlepšej skupiny všetkých čias je to už 57 rokov a koniec-koncov, spoločne aktívni boli “iba” desať rokov. Chce sa niekomu vôbec veriť, že The Rolling Stones stále koncertujú?

 11. NHS

Národný zdravotnícky systém možno patrí medzi symboly britskej kultúry, ale už nejaký čas sa otriasa v základoch a niektorí britskí politici by ho najradšej nahradili súkromnou formou zdravotníckej starostlivosti. Funguje od roku 1948 a pri neustále rastúcom počte obyvateľov nemocnice a lekári často nestíhajú. Ktovie teda, aká je jeho budúcnosť.

 12. The City of London

O hlavnom meste sa zvykne hovoriť, že Londýn nie je Anglicko ani Británia, je to úplne iný svet. Pravda? Určite. Metropola má asi 10 miliónov obyvateľov všetkých možných národností, náboženstiev a kultúr. Je dôležitým finančným centrom a má najviac leteckých spojení s inými mestami a krajinami vôbec. Veľkosťou teda určite nepatrí medzi najväčšie mestá, ale je rozhodne jedným z najvplyvnejších.

(pokračovanie nabudúce)

Zdroj:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3385495/A-roast-dinner-stripping-sight-sun-apologising-time-survey-reveals-British-things-EVER.html

wikipedia.org

Obrázok: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-4084552/Only-Fools-Horses-cast-now.html

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů