10 chýb, ktoré robíte pri učení angličtiny

10 chýb pri učení angličtiny

Učenie sa nového jazyka môže byť veľmi náročné, ale môžete si ho uľahčiť tým, že si nebudete vytvárať ďalšie prekážky, ktoré by Vám bránili v napredovaní. Dnes Vám predstavujeme 10 chýb, ktoré robia študenti a študentky pri učení angličtiny. Avšak ku každej chybe Vám ponúkame aj riešenie, ktoré Vám s týmito chybami pomôže. Poďme sa na to pozrieť!

1. Prestaňte prekladať!

Prekladanie, ako také, najmä slov a fráz, nie je vôbec zlé. Avšak často sa stáva, že študenti a študentky si nechávajú prekladať celé texty v online prekladačoch. Prekladanie by malo byť niečo, čo musíte robiť len vo veľmi skorých fázach učenia sa angličtiny. Ak však naďalej budete pokračovať v online prekladaní celých textov, stratíte motiváciu sa angličtinu učiť. Dnes už sú online prekladače, ako Google Translate, či DeepL na tak vysokej úrovni, že ich preklady sú takmer bezchybné. Tie Vám však nepomôžu až sa raz dostanete do offline priestoru, kde budete musieť komunikovať s ľuďmi. Prekladače tak odporúčame jedine na preklad slovíčok a fráz, či kontrolu už napísaných viet v angličtine. Zo slovenských online prekladačov odporúčame Slovník Aktuality

2. Nebojte sa robiť chyby!

Strach sa môže stať obrovskou prekážkou, ktorá sťažuje napredovanie pri učení angličtiny. Najčastejšie študenti a študentky už ovládajú gramatiku, no boja sa konverzovať, pretože si myslia, že nebudú znieť správne, a tak radšej nepovedia nič. Prestaňte myslieť na to, ako by ľudia mohli reagovať a čo povedia. Každý robí chyby a potom sa z nich učí – iba tak sa zlepšíte aj Vy! Nebojte sa preto robiť chyby ani Vy a nesiahajte po dokonalosti.

3. Nenechajte sa obklopiť negatívnymi myšlienkami!

Negatívny postoj nepomáha zlepšiť Vaše učenie, ale ho zhoršuje. Hovoríte si niekedy niektoré z týchto viet?:

„Prečo sa mi to nikdy nepodarí vysloviť správne?“

„Stále robím tú istú chyby, nikdy sa v tom nezlepším.“

„Neviem, čo mám povedať.“

Ak áno, tak toto sa musí zmeniť! Skúste tieto vety zmeniť na pozitívne výroky, môžete ich preformulovať tak, aby ste sa dokázali povzbudiť. Namiesto „Nikdy sa v tom nezlepším.“ by ste mali povedať „Budem sa snažiť, určite sa v tom čoskoro zlepším.“ Namiesto vety „Prepáčte, nehovorím po anglicky, nerozumiem Vám.“ povedzte „Prepáčte, stále sa učím hovoriť po anglicky, mohli by ste hovoriť trochu pomalšie, prosím?“

Vsugerované negatívne myšlienky Vám pri učení angličtiny naozaj nijako nepomôžu. Sústreďte sa najmä na to, čo už viete a aké pokroky ste spravili.

4. Nebuďte nervózny!

Hovorte po anglicky vždy, keď máte príležitosť. Ak budete o svojej hovorenej angličtine stále premýšľať, budete sa cítiť ešte nervóznejší. Jednoducho sa predveďte a hovorte! Čím viac budete hovoriť, tým istejšie a pohodlnejšie sa budete cítiť a tým rýchlejšie sa naučíte správne komunikovať v angličtine! Možno budete musieť trochu vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, ale čím viac budete hovoriť po anglicky, tým viac sa v nej budete cítiť ako doma. Pracujte preto s Vašou možnou nervozitou a snažte sa ju odbúrať tým, že nebudete tak veľmi premýšľať nad tým ako niečo vysloviť, alebo či ste v predchádzajúcej vete nespravili chybu.

5. Neberte si to osobne!

V určitom okamihu stretnete niekoho, kto Vás bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, jednoducho nedokáže pochopiť. Stáva sa to stále. Vzhľadom na veľký počet anglicky hovoriacich ľudí na svete existuje široká škála prízvukov, z ktorých niektorým, môže byť ťažké porozumieť! Úplne odstrániť svoj materinský jazyk z prízvuku je mimoriadne ťažké, preto na seba nebuďte príliš prísny, a ak Vám niekto nerozumie, skúste to ešte raz a pomalšie! Taktiež ak nerozumiete niekomu Vy, nehádžte hneď vinu na seba, možno len daná osoba hovorí prízvukom, s ktorým ste sa ešte nestretli.

6. Prestaňte sa ospravedlňovať!

Nikto nevie všetko, tak sa neospravedlňujte za to, že nehovoríte dokonale po anglicky! Stále sa učíte, a štúdium angličtiny si vyžaduje čas. Čím viac budete hovoriť a precvičovať svoje novo nadobudnuté zručnosti, tým viac sa budete zlepšovať. Ani rodení Briti sa nenaučili hovoriť za pár mesiacov! Hlavné je, že sa snažíte, väčšina ľudí to pochopí a ocení. Takže sa uvoľnite a začnite rozprávať!

7. Neučte sa len na hodinách!

Učiť sa na hodine s lektorom je skvelé, pretože môžete klásť otázky, rozoberať myšlienky lektora a zdieľať nápady, ale musíte tiež implementovať anglický jazyk do svojho každodenného života a komunikovať s ľuďmi v angličtine pri každej príležitosti. Ak nebudete praktizovať angličtinu mimo hodín angličtiny, Vaša schopnosť napredovať zostane veľmi obmedzená. Toto je jedna z najdôležitejších vecí, ktorú si musíte zapamätať. Práve preto sme v Language Bistro vytvorili program English Coaching, ktorý Vás spája s angličtinou každý deň.

8. Nevzdávajte sa!

Zo začiatku sa vždy zdá, že je ťažké, keď sa učíte niečo nové, ale ak v tom budete pokračovať, bude to ľahšie! Ak sa chcete zlepšiť, musíte neustále cvičiť a pracovať na sebe. Profesionálni športovci musia robiť to isté, neustále tvrdo trénujú, pretože keby to nerobili, ich schopnosti by sa nikam neposúvali. Spravte prvý krok pre Vašu angličtinu a objednajte si našu jazykovú diagnostiku úplne ZADARMO ešte dnes!

9. Nemajte obavy!

Nepremeškajte príležitosť hovoriť po anglicky, pretože sa obávate, či Vám daná osoba bude rozumieť. Neobávajte sa odpovedať na otázky, či vypracovať cvičenia, len preto, že by ste mohli spraviť chybu. Pamätajte, že je lepšie povedať aspoň niečo, ako zostať ticho a nepovedať nič.

10. Prestaňte sa porovnávať s ostatnými!

Bez ohľadu na to, na akej úrovni angličtiny ste, tvrdo ste pracovali na tom, aby ste sa tam dostali. Buďte hrdý na to, čo ste dosiahli. Každý človek je iný, učíme sa inak a pre každého môže byť angličtina na inom mieste v poradovníku priorít. To, že sa Váš priateľ učí rýchlejšie ako Vy, neznamená, že nie ste na správnej ceste! Každý máme v živote aj iné povinnosti no spája nás vášeň pre učenie angličtiny, a to je to najdôležitejšie, čo môže pri učení jazyka existovať.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů